اصول نورپردازی منزل

بازدید ها
آخرین بروزرسانی

نورپردازی فضاهای مسکونی از آنجایی که فضاهای مسکونی از ریز فضاهای گوناگونی تشکیل شده که هر کدام کارکردهای خاص خود را دارند؛ مطمئناً تصور اینکه طرح مشترکی برای نورپردازی ارائه شود تصوری اشتباه است.

رای نویسنده
4از5
اصول نورپردازی منزل

اصول نورپردازی منزل

 


 


از آنجایی که فضای مسکونی از فضاهای گوناگونی تشکیل شده که هر کدام ویژگی خاص خود را دارند؛ تصور اینکه طرح مشترکی برای نورپردازی ارائه شود تصوری اشتباهمی باشد.گام اول در شیوۀ طراحی نورپردازی مناسب برای فضای خانگی تشخیص نیازها و فعالیت هایی است که نورپردازی وظیفه نوردهی آنجا را دارد.

*** نورپردازی اتاق نشیمن
در اینگونه از فضاها  به شیوه ای باید عمل کرد که میزان نورپردازی مورد نظر قابلیت انعطاف پذیری داشته باشد. زیرا تنوع وسیعی از کاربری های متغیر را شامل می شود. باید فضایی آرامش بخش برای گفتگوهای جمعی کوچک، ضیافت های جمعی، فعالیت های تک نفره را فراهم آورد. همچنین ممکن است در گوشه ای از این فضا کتابخانه یا یک مجموعۀ هنری به نمایش گذاشته شود.

اصول نورپردازی در اتاق نشیمن:
1- نورپردازی محیطی: برای گفتگو، معاشرت های اجتماعی و فعالیت های عمومی

2- نورپردازی موضعی: برای انجام مطالعه

3- نورپردازی تأکیدی: برای روشنایی قفسه های کتابخانه، آثار هنری و تابلوهای نصب شده بر دیوار

 نورپردازی نهارخوری
در نورپردازی نهارخوری ایجاد فضایی سرزنده و رسمی در یک زمان و فضایی دنج و هیجان انگیز در زمانی دیگر مناسب برای برگزاری جشن، امری عادی است.

اصول نورپردازی در نهارخوری:
1- نورپردازی محیطی: یک چراغ آویز بر بالای  قسمت مرکزی میز که به منظور انجام دید بهتر به کار برده می شود. بهترین ارتفاع برای نصب اینگونه از روشنایی ها  در حدود 100 سانتیمتر از سقف می باشد. ارتفاعی که به آن اندازه پائین است تا نور بر سطح میز و چهرۀ افراد به صورت متمرکز تابیده و به آن اندازه بالاست که بیرون از خط دید افراد قرار گیرد.

2- نورپردازی موضعی: اولین و مهمترین وظیفۀ اینگونه از نورپردازی ها در اتاق نهارخوری تأمین نور کافی برای روشنایی بخشیدن به میز نهارخوری به میزانی که افراد هم غذا و هم چهرۀ یکدیگر را به خوبی مشاهده نماییند.

3- نورپردازی تأکیدی: چنانچه بر روی سطوح دیوار تابلوهایی قرار گرفته باشد از نورپردازی تأکیدی استفاده می شود.

 نورپردازی آشپزخانه
در گذشته اغلب فعالیت ها بر روی میز وسط آشپزخانه انجام می شد؛ اما امروزه آشپزخانه ها با ردیفی از کابینت ها، اجاق گاز و یخچال به موازات هم و در کنار دیواره های آشپزخانه نیازمند شیوۀ دیگری از نورپردازی می باشد. امروزه قسمت اعظم کارها بر روی کابینت ها انجام می شود که اغلب همگی در کنار دیوارها قرار دارند.

اصول نورپردازی آشپزخانه:
1- نورپردازی محیطی: استفاده از منابع نوری فلورسنتی بر روی سقف یا بالای پنجره، بهترین و اصولی ترین روش تأمین نور محیطی آشپزخانه است. زیرا نوری یکنواخت و بدون سایه بر کل فضا گسترانیده می شود.

2- نورپردازی موضعی:  طبق بررسی های بعملآامده سه ناحیه در آشپزخانه به نورپردازی موضعی نیاز دارند.

الف – سطوح پیشخوان، زیر کابینت ها که به وسیلۀ منابع نور فلورسنتی زیر کابینت روشن می شوند.

ب – در صورت وجود میز نهارخوری با استفاده از یک آویز مناسب انجام می شود.

ج – سطوح پیشخوان مجزا، جهت کار و خوردن کوتاه مدت غذا که توسط دو یا سه آویز کوچک روشن می شود.

3- نورپردازی تأکیدی: در صورت وجود دیواری آزاد می توان از این نورپردازی جهت روشن نمودن سطوح نقش دار و یا تابلویی که روی دیوار نصب شده استفاده نمود.

نورپردازی اتاق خواب
باید فضای مناسبی برای خوابیدن باشد و باید کاملاً از بخش های پر جنب و جوش و جمعی خانه جدا باشد, تا در این مکان بیشتر از مکان های دیگر منزل احساس آرامش کنید.

اصول نورپردازی اتاق خواب:
1- نورپردازی محیطی: برای کاربری های متفاوت مثل تعویض لباس، گفتگو در محدودۀ نشیمن اتاق خواب، تماشای تلویزیون به نور محیطی نیاز است. استفاده از یک آویز سقفی در وسط اتاق با نور متوسط در کنار چراغ های رومیزی در مجموع می توانند نور محیطی مطلوبی را در مکان مورد نظر فراهم کنند.

2- نورپردازی موضعی: در نورپردازی اتاق های خواب با در نظر گرفتن حداکثر کاربری، باید دیده شدن کارها بر روی میز و مطالعه بر روی صندلی را لحاظ نمود. برای این منظور استفاده از روشنایی های دیوارکوب بالای تخت خواب جهت مطالعه در بستر و استفاده از نور مخفی فلورسنت در قاب روی سطح میز جهت کاربری میز تحریر پیشنهاد می شود.

3- نورپردازی تأکیدی: آثار هنری و تابلوهای دیوارکوب که روی دیوار قرار دارند به نورپردازی تأکیدی نیاز دارند. همچنین پیشنهاد می گردد برای روشنایی میز آرایش از منابع نوری افقی بر فراز آینه جهت ایجاد نوری یکنواخت و بدون سایه استفاده می شود.

 

افزودن دیدگاه جدید

نظرات کاربران