- طراحی دکوراسیون مغازه

- طراحی دکوراسیون فست فود

- طراحی دکوراسیون ویلا

- طراحی دکوراسیون رستوران

- طراحی دکوراسیون منزل

معجزه ی چرخه رنگ در دکوراسیون منزل

385
رای نویسنده
5از1
معجزه ی چرخه رنگ در دکوراسیون منزل | بهترین رنگ برای طراحی دکوراسیون

معجزه چرخه رنگ در دکوراسیون منزل

عکس بالا نمونه خوبی از یک چرخه رنگ ساده و درست است. چرخه رنگ در یادگیری ارتباط بین رنگ‌ها به ما کمک بسیار زیادی می‌کند. وقتی شما یک چرخه رنگ را مشاهده می‌کنید، برخی از رنگ‌ها در موقعیت‌هایی متضاد از هم قرار گرفته‌اند. رنگ‌های متضاد به رنگ‌های مکمل معروفند، چراکه آن‌ها در کنار هم هماهنگی خوبی ایجاد می‌کنند.

دکوراسیون ایرانی قبلا ۷ راه حل برای این‌كه بر ترس خود از رنگ‌ها غلبه كنید را به شما معرفی کرده بود و روش های استفاده از ترکیب رنگ های امروزی در دکوراسیون داخلی را به شما معرفی کرده است.

رنگ‌های مکمل در دکوراسیون منزل

رنگ‌های قرمز و سبز در چرخه رنگ روبه‌روی هم قرار دارند، بنابراین این دو رنگ مکمل هم هستند. اگرچه این دو رنگ برای بسیار از مردم یادآور بهار و ایام نوروز هستند، اما این موضوع به این معنی است که فقط در این مورد می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. این صندلی قدیمی و کاشی‌های جذاب و زیبای دیوار نه تنها شما را به یاد بهار می‌اندازند، بلکه ترکیب این دو رنگ مکمل فضایی خاص و جالب توجه را پدید آورده است. رنگ سبز جلوه طبیعت در دکوراسیون داخلی است. از آن برای طراوت بخشیدن به خانه خود استفاده کنید.

رنگ‌های نارنجی و آبی نیز در دو نقطه مقابل هم در چرخه رنگ قرار دارند. اگر در یک فضا از آن‌ها استفاده کنید به سرعت متوجه تم رنگی متضاد خواهید شد. این اتفاق به طور کامل در فضای موجود در عکس بالا افتاده است. رنگ آبی ، تجربه ی آرامش در طراحی داخلی است، با ترکیب آن با رنگ نارنجی زیبایی را به دکوراسیون خانه خود بیاورید.

سه‌تایی‌ها در انتخاب رنگ دکوراسیون منزل

اگریک طرح رنگی که از سه رنگی که به یک اندازه در چرخه رنگ قرار دارند تشکیل شده باشد، به آن سه‌تایی می‌گویند. ساده‌ترین و معروف‌ترین سه‌تایی‌ها، سه رنگ اصلی یعنی قرمز، زرد، و آبی هستند. همان‌طور که در عکس بالا مشاهده می‌کنید، قسمت ورودی این ساختمان از ترکیب این سه رنگ برای خلق فضایی مدرن استفاده شده است. فضایی که به شدت شبیه کارهای پیت موندریان (نقاش مشهور هلندی) است.

این رنگ‌ها در دایره رنگ در 3 نقطه مساوی قرار گرفته‌اند (سه گوشه مثلث متساوی‌الاضلاع). هارمونی در رنگ‌های سه‌تایی کاملا پرتحرک هستند، حتی اگر آن ها بسیار کم‌رنگ و یا ترکیب شده با خاکستری به کار برده شوند. برای داشتن یک هارمونی سه‌تایی موفق باید توازن را دقیقا رعایت کرد؛ یک رنگ را رنگ اصلی و دو رنگ دیگر را پایه آن قرار دهید. شما می توانید خانه ای آرام از ترکیب خاکستری با دیگر رنگ ها داشته باشید.

دلیلی ندارد که ترکیب رنگ‌های سه‌ تایی همیشه خیلی واضح و مشخص در فضا به کار برود؛ کاری که در هنر اوایل قرن بیستم انجام می‌شد. با تغییر سایه‌ها و تنالیته‌های هر کدام از این رنگ‌ها، شما می‌توانید هم یک فضای خاص و برجسته خلق کنید و هم از نظر بصری یک ترکیب رنگی متعادل بسازید. بهترین رنگ را برای خانه تان انتخاب کنید و ترکیبی مناسب و متناسب با سلیقه خود را در خانه به کار ببرید.

مکمل‌های رنگی متساوی‌الساقین برای دکوراسیون منزل

یکی از راه‌های انتخاب رنگ‌های سه‌تایی استفاده از تکنیک مکمل متساوی‌الساقین است. برای رسیدن به این سه رنگ ابتدا باید یک رنگ را به عنوان رنگ اصلی انتخاب کنید و سپس دو رنگ کناری رنگ مکمل این رنگ اصلی را نیز انتخاب کنید. در این حالت سه رنگ شما مشخص می‌شوند. در مثال ما این رنگ سبز است. رنگ متضاد رنگ سبز، رنگ قرمز است. اما اگر دو رنگ کناری رنگ قرمز را مشخص کنید به دو رنگ نارنجی و ارغوانی می‌رسید. سبز، نارنجی، و ارغوانی یک مکمل متساوی‌الساقین هستند. ارغوانی، رنگی برای ثروتمندان است و در کنار دیگر رنگ ها، حال و هوایی خاص به خانه شما می بخشد.

ارغوانی، زرد، و نارنجی هم یک مکمل متساوی‌الساقین دیگری هستند که تم رنگی اتاقی را که در عکس بالا مشاهده می‌کنید تشکیل می‌دهند. البته باید بدانید که دلیلی ندارید قوانین مربوط به چرخه رنگ را موبه‌مو رعایت کنید؛ بهتر است آن‌ها را به عنوان یک دستور‌العمل در نظر بگیرید. طراحان حرفه‌ای از چرخه رنگ به عنوان اساس کار خود استفاده می‌کنند اما هنگام کار با توجه به نیازها و ایده‌ها تغییراتی را در آن‌ها اعمال می‌کنند. در عکسی که در بالا مشاهده می‌کنید، درست است که کار طراحی با یک مکمل متساوی‌الساقین آغاز شده اما طراحی با استفاده از رنگ قرمز در فضای بالای شومینه تم رنگی کلی اتاق را به کلی دگرگون کرده است. رنگ قرمز در این فضا توجه‌ها را به فضای بالای شومینه جلب می‌کند.

رنگ‌های مشابه در طراحی دکوراسیون منزل

رنگ‌های مشابه رنگ‌هایی هستند که در چرخه رنگ در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند و وقتی در یک طرح جای می‌گیرند به آن‌ها تم کلی رنگی مشابه می‌گویند. رنگ‌های زرد و نارنجی، نارنجی و قرمز، و قرمز و نارنجی نمونه‌هایی ساده از رنگ‌های مشابه هستند. این رنگ‌ها معمولا با یکدیگر خیلی خوب جور می‌شوند و صحنه و طرح‌های زیبایی را به جا می‌گذارند. این رنگ‌ها در طبیعت به راحتی پیدا می‌شوند و هارمونی‌ای که به وجود می‌آورند بسیار دل‌نواز است. بازی با رنگ ها در اتاق نشیمن می تواند خانه شما را دگرگون کند.

زرد، زرد- سبز، و سبز یک طرح رنگی مشابه دیگر هستند. رنگ‌های مشابه وقتی در کنار هم قرار می‌گیرند حسی از یک توازن کلاسیک را در فضا ایجاد می‌کنند.

رنگ‌های غیر ترکیبی ( تک فام) در طراحی دکوراسیون منزل

عکسی که در بالا مشاهده می‌کنید نمونه‌ای از طراحی داخلی یک فضا با استفاده از رنگ‌های تک‌فام است. یک طرح رنگی تک‌فام از یک رنگ مشخص تشکیل شده که تنالیته‌ها و سایه‌های مختلفی از این رنگ در فضا به کار گرفته شده‌اند.

بسیاری از مردم وقتی در مورد رنگ‌های تک‌فام با آن صحبت کنید یاد فضایی مانند فضایی که در عکس بالا مشاهده می‌کنید می‌افتند. اما به غیر از رنگ بالا، از هر رنگی به عنوان رنگ اصلی در طرح‌های رنگی تک‌فام می‌توان استفاده کرد.
تولیدکنندگان رنگ کارت‌هایی را داخل محصولات خود قرار می‌دهند که در آن تنالیته‌ها و سایه‌های مختلف آن رنگ در آن مشخص است.

برای همین اگر می‌خواهید از طرح‌های رنگی تک‌فام استفاده کنید به سادگی می‌توانید از این کارت‌ها استفاده کرده و اتاق خود را به رنگ‌های دلخواه خود درآورید. سقف را به یک رنگ درآورید، سه دیوار دیگر را به یک رنگ دیگر درآورده، و از یک رنگ سوم برای رنگ کردن تنها دیوار باقی مانده استفاده کنید. یادتان باشد هر سه رنگ باید در یک کارت باشند تا طرح رنگی شما تک‌فام شود.

آشنایی با این پنج مفهوم اصلی نقطه آغاز هر نوع طراحی رنگ برای یک فضا است. اگر خیلی در زمینه رنگ خبره نیستید و قصد دارید خودتان براساس سلیقه‌تان رنگ‌های اتاق‌تان را انتخاب کنید حتما از دستورالعمل‌های این مطلب استفاده کنید.
به ما بگویید: آیا شما از این ایده‌ها در انتخاب طرح رنگی خانه خود استفاده کرده‌اید؟ لطفا عکس‌های آن‌ها را در بخش مشاوره دکوراسیون با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات خود را در مورد رنگ ها در دکوراسیون داخلی و طراحی فضای داخلی و دکوراسیون منزل را در قسمت مشاوره دکوراسیون ایرانی با اهالی فن و کارشناسان در میان بگذارید.

معجزه ی چرخه رنگ در دکوراسیون منزل | بهترین رنگ برای طراحی دکوراسیون | انتخاب رنگ مناسب برای دکوراسیون داخلی

بهترین رنگ برای طراحی دکوراسیون,انتخاب رنگ مناسب برای دکوراسیون داخلی,تاثیر رنگ در دکوراسیون,طراحی داخلی با رنگ تک فام,تکنیک مکمل متساوی‌الساقین در رنگ طراحی داخلی,چگونه با رنگ طراحی داخلی خود را بهتر کنیم,طراحی داخلی با رنگ مناسب,چیدمان بر اساس رنگ لوازم خانه,آموزش انتخاب رنگ در دکوراسیون,آشنایی با انواع رنگ بندی در طراحی دکوراسیون,رنگ های مکمل طراحی دکوراسیون,رنگ و طرح برای فضای داخلی,رنگ فضای داخلی

طراحی دکوراسیون در اصفهان

طراحی دکوراسیون در تبریز

طراحی دکوراسیون در تهران

طراحی دکوراسیون در شیراز

طراحی دکوراسیون در مشهد

طراحی دکوراسیون در همدان

طراحی دکوراسیون در بابل

افزودن دیدگاه جدید
تا کنون نظری ثبت نشده است ، شما اولین کاربره صاحب نظره ما باشید »ارسال دیدگاه«

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *